Przypowieść o siewcy

Szczęść Boże, Drogie Dzieciaki !

Przypowieść o siewcy.

Ilustracja

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Siewca#/media/Plik:Van_Gogh__S%C3%A4mann_bei_untergehender_Sonne.jpeg

Pomódlmy się do Boga  modlitwą „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków.” Amen

 Dzisiaj poznamy piękną przypowieść, a jest to przypowieść o siewcy. Przed laty opowiedział ją swoim uczniom sam Pan Jezus. Opowiada ona o pewnym człowieku, który postanowił zasiać zboże na swoim polu.  Kim jest siewca ? To rolnik, który wrzuca w ziemię ziarno, czyli sieje, a z tego ziarna wyrastają plony. Ale Panu Jezusowi chodzi o coś więcej niż tylko o uprawę zboża. Pan Jezus opowiedział tę historię, żeby pokazać, w jaki sposób ludzie słuchają słów Boga. Takie opowieści Pana Jezusa, które mówią o wydarzeniach z życia codziennego i jednocześnie obrazują prawdy o Bogu, nazywamy właśnie przypowieściami. Posłuchajmy opowieści  opartej na „Przypowieści o siewcy” (Mt 13, 3-9).

  • Kto opowiedział przypowieść o siewcy?
  • Gdzie spadły ziarna zasiane przez siewcę?
  • Dlaczego niektóre z nich nie wyrosły?

Przyjaciele Pana Jezusa nie zrozumieli tej przypowieści, dlatego zapytali Go, co miał na myśli. Pan Jezus wyjaśnił, że Bóg mówi do ludzi Swoje słowa, jest wtedy jak siewca. Ziarna to Słowo Boże. Ludzie mają różne serca. Te, które oznaczają skałę, są twarde i nie słuchają, co Bóg mówi. Te, które oznaczają drogę, to serca ludzi, którzy słuchają i chcą robić to, co Bóg mówi, ale szybko się zniechęcają. Ziemia z chwastami to serca, w których nie ma miejsca na Słowo Boga, bo za dużo w nich różnych innych spraw i trosk. Żyzne pole oznacza serce, które chętnie słucha, przyjmuje Słowo Boże i wypełnia je.

           Z ziarna mogą wyrosnąć piękne kłosy, w których będzie nowe ziarno. Jakie dobre uczynki może ono oznaczać? (pomoc rodzicom, dzielenie się z innymi, modlitwa, sprzątanie po sobie). Obejrzyjcie film.

Zachęcam do wykonania w tym tygodniu jakiegoś dobrego uczynku, może nie jednego.

Posłuchaj piosenki i śpiewajcie:

propozycja

dla młodszych dzieci:

i nieco starszych:

643330354.009.png

Propozycja dla starszych dzieci. Poproście rodziców aby przeczytali wam z Pisma Świętego „Przypowieść o siewcy”, następnie razem wykonajcie zadanie.

https://learningapps.org/view2228563

Podziękujmy teraz Panu Jezusowi za to, że uczy nas, jak powinniśmy żyć słowami modlitwy: „Ojcze nasz”.
Na koniec pokoloruj obrazek, który Ci wysłałam, albo sam narysuj siewcę.
Pozdrawiam!

https://bibliadladzieci.com/wp-content/uploads/2020/12/Podobie%C5%84stwo-o-siewcy_kolorowanka-340x420.png

Kolorowankę można wydrukować w większym formacie na: