Dbam o Ziemię. Woda

Dzień dobry

Dzisiejszy temat to woda!

Woda potrzebna jest nam do życia. Używamy wody do picia, prania, kąpieli,  sprzątania mieszkania, podlewania ogródka, mycia samochodu. W codziennym życiu  wydaje się, że jest dostępna, że jej nie brakuje. Ale tak naprawę wody pitnej, słodkiej  jest bardzo mało. Pochodzi ona z jezior, rzek, strumieni, potoków i wody podziemnej.  Więcej jest wody słonej, która nie nadaje się do picia, znajduje się w morzach i  oceanach (można pokazać dzieciom fotografie globusa, a na nim obszary mórz,  oceanów, jezior i rzek). 

Są takie miejsca na świecie, że wody brakuje albo jest bardzo zanieczyszczona i picie  takiej wody powoduje choroby. Naszym zadaniem będzie oszczędnie gospodarować  wodą, ponieważ, np.: za wodę trzeba płacić. Na naszym spotkaniu dowiemy się, jak  oszczędzać wodę, aby jej nie marnować. Mamy kilka takich sposobów: 

    • zamiast nalewać wody do wanny, bierzemy prysznic
    • warto zwrócić uwagę, czy kran jest sprawny, bo może np.: kropla po kropli  spadać do zlewu, a to oznacza, że z czasem litry wody spływają niewykorzystane do zlewu
    • przy myciu rąk, czy zębów, zakręcamy kran, aby woda nie spływała do zlewu  bezużytecznie 

DO CZEGO POTRZEBNA JEST WODA?

https://lh4.googleusercontent.com/lzEMgnNmI55wjprPI2faIGtoIJmEkgb79M2eT0AuMymZaErSBafFxb7Y1gpOqpSV3ID21cDryuQUZSEU9GRNH4QIQ2myw8DPcW2G5dZxzZyWMeUssqYHAiIfButz0BRWsDCuQW-F

MASZ POMYSŁ DO CZEGO JESZCZE POTRZEBNA JEST WODA? 

Zabawa ruchowa z elementem równowagi – „Przeprawa przez wodę” 

Rodzic rozkłada na dywanie (wodzie) kolorowe szarfy w niedalekiej odległości od  siebie. Umawia się z dzieckiem, że są to kamienie. Na znak rodzica dziecko przechodzi po kamieniach tak, aby nie wpaść do wody – nie stanąć na dywanie. 

  • „Deszczowa chmura” – zabawa plastyczna dla chętnych Krasnoludków.
  • Zapraszamy do wykonania pogodowej pracy plastycznej. Można wykorzystać poniższe inspiracje lub własne pomysły