Nasze rady na odpady

Witajcie  Kochane  dzieci !  Witam  Rodziców !

Temat  na dzisiaj: ,,Nasze rady na odpady”.

Zapraszam do zabawy rozwijającej umiejętność kojarzenia:

Wszystko ma swój znak. Rodzic mówi pierwszą połowę zdania, a dziecko dodaje swoją propozycję  jego zakończenia, zwracając uwagę, jakie oznaki są znakami podanych sytuacji. 

Np. Rodzic mówi: Kiedy słońce zachodzi, dzieci: to znak, że zbliża się wieczór. Kiedy niebo się zachmurzy… (to znak, że będzie burza).

Kiedy śnieg topnieje… (to znak, że zbliża się wiosna).

Kiedy świeci słońce i pada deszcz… (to znak, że na niebie pojawi się tęcza). Kiedy liście spadają z drzew… (to znak, że zbliża się jesień).

Kiedy pajęczyna się porusza… (to znak, że wpadła w nią mucha).

Kiedy pies warczy i szczerzy kły… (to znak, że jest zły).

Kiedy kot mruczy… (to znak, że jest zadowolony).

Kiedy dziecko ziewa i pociera oczy… (to znak, że jest śpiące).

Kiedy rośliny mają zwiędnięte kwiaty i liście… (to znak, że potrzebują wody). Kiedy w pobliżu ulicy jest duży hałas… (to znak, że jeździ nią dużo samochodów.)

Kiedy w powietrzu unosi się dużo dymu… (to znak, że jest ono zanieczyszczone).

Kiedy dziecko ma gorączkę… (to znak, że jest chore).

Kiedy martwe ryby pływają po powierzchni rzeki… (to znak, że jest ona zanieczyszczona).

Kiedy zwierzęta w lesie uciekają w pośpiechu… (to znak, że coś je przestraszyło).

Dance – Baby Shark

Zapraszam wszystkich do wspólnej zabawy przy piosence, którą dzieci bardzo lubią.

Bajka edukacyjna.

„Rady na odpady” – obejrzyjcie uważnie.

Pomyśl już teraz o naszej planecie,
zanim się stanie jednym wielkim śmieciem.
Byłby to problem nie lada –
zatem już teraz pomyślmy o odpadach.
Bo śmieci i odpady nie są jednakowe –
są szklane, papierowe, metalowe także plastikowe.
Więc posłuchaj dobrej rady i segreguj odpady.
I od dzisiaj swych śmieci nie wyrzucaj jak leci!
Osobno plastik,
osobno szkło,
osobno metal,
osobno papier,
ZAPAMIĘTAJ TO !!!

Szukamy rady na złe odpady.

„Co zrobić z …?”:


Wspólne zastanowienie się nad problemem śmietniska, próba przyporządkowania  odpadów do odpowiednich pojemników wg  propozycji dzieci . Mam tutaj przygotowane kolorowe i podpisane pojemniki. Zastanówcie się jakie odpady trafią do pojemnika z napisem: papier, szkło, plastik i puszki.


Źródło: https://www.istockphoto.com/pl/search/2/image?phrase=pojemnik+na+odpady

  • papier (niebieski) – książka, zeszyt (bez zszywaczy), tekturka, gazety, torebki papierowe;
  •  plastik (żółty) – butelki po napojach(najlepiej zgniecione), butelki po płynach do mycia, plastikowe zakrętki, plastikowe worki, reklamówki, plastikowe koszyczki po owocach, puszki po napojach, puszki po konserwach;
  • szkło (zielony) – butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, szklane opakowania po kosmetykach;

Są jeszcze inne sposoby segregacji odpadów poproście rodziców o pomoc w odczytaniu, jakie śmieci powinny się znaleźć w tych pojemnikach.


Na świecie rosną coraz wyższe góry odpadów i śmieci. Każdy z nas w ciągu roku wyrzuca kilkaset kilogramów śmieci!
– Co robicie ze śmieciami w swoim domu?
– Kto w Twoim domu odpowiada za wynoszenie śmieci?
Wyjaśnienie pojęcia – Segregacja – sposób gromadzenia odpadów, polegający na ich podziale ze względu na rodzaj materiału z którego zostały wytworzone, celem ich jest powtórne wykorzystanie czyli recykling.

Każdy z was słyszał kiedyś takie słowo jak: recykling. Oznacza ono powtórne wykorzystanie materiałów (posegregowanych odpadów) do ponownego przetworzenia. Recykling sprawia, że odpady stają się z powrotem wartościowe i zamiast trafić na składowisko, przekształcają się w surowce do produkcji nowych materiałów. Celem recyklingu jest oszczędność energii oraz ochrona dóbr naturalnych. Surowce wtórne przetwarza się po to, by ograniczyć eksploatację surowców pierwotnych, nieodnawialnych (np. ropy naftowej), których ziemskie zasoby gwałtownie się kurczą.

Symbol recyklingu


Ze zbierania i segregowania śmieci płyną liczne pożytki.
– Jaki jest dalszy los tych odpadów?
Z makulatury i starych szmat produkuje się papier. Dzięki temu nie trzeba ścinać drzew, których drewno też jest używane do produkcji papieru.
Złom jest przetapiany w hutach na metale, potem produkuje się z nich np. karoserie samochodów. Aluminiowe puszki po napojach skupują huty aluminium – powstają nowe puszki. Z plastikowych odpadów, po ich zmieleniu i rozpuszczeniu, powstają tworzywa sztuczne i pianki oraz nowe opakowania plastikowe. Szkło przetapiają huty szkła – służą do wyrobu nowych opakowań szklanych.

Plastikowe śmieci trudno przetworzyć. Jak myślicie co można zrobić aby nie rosła góra plastiku oraz aby nie zaśmiecał on mórz i oceanów. Poniżej znajdziecie podpowiedzi.

„Dobre rady na odpady”. Jak myślicie co można zrobić z plastikowych odpadów?  Może  kolorowe doniczki,  kubeczki na kredki, pojemniki na drobne przedmioty i inne, a wy jakie macie pomysły?

Jak nazwać swój pojemnik na śmieci?

Możemy nadać nazwy domowym pojemnikom do segregacji odpadów np.: ZJADEK  ZŁOMU,  PLASTIKOWY  ŁASUCH, KUFEREK  PAPIEREK. Wymyślcie własne nazwy to fajna zabawa.

Ekologiczne  rymowanki:

  • Czyste powietrze i woda to przyrody uroda!
  • Do buzi cukierki, do kosza papierki!
  • Mamy dobre rady na wszystkie odpady!
  • Przyrodę kochamy, więc o nią zadbamy!
  • Tu jest miejsce na waszą rymowankę?????

 Wyśpiewajmy – Ekologa znak.

Karta pracy, cz. 4, nr 5. 

− Poproście rodziców aby nauczyli was rymowanki, zapisanej na karcie pracy. Mówcie ją i rytmicznie klaszczcie. 

− Przeczytajcie z rodzicami, co można wrzucać do pojemników. Narysujcie odpowiednie przedmioty. Dzieci podają swoje propozycje, w jaki sposób można wykorzystać odpady.

Zabawa z poduszką ?

Do tej zabawy można wykorzystać woreczek gimnastyczny lub małą poduszkę. Dzieci dostają woreczki gimnastyczne lub poduszkę. 

Rzucają je względem siebie według poleceń rodzica. 

Np.:

− Rzućcie go (ją) za siebie. 

− Rzućcie go przed siebie. 

− Rzućcie go po swojej lewej stronie. 

− Rzućcie go po swojej prawej stronie. 

Zabawa połączona z maszerowaniem. Dzieci maszerują po pokoju i wykonują polecenia, pokazują odpowiednią nogę według słów rymowanki. Hej, idziemy naprzód żwawo nóżką lewą, nóżką prawą. Hej, maszerujemy drogą prawą nogą, lewą nogą. I klaszczemy wciąż rękami nad głowami, nad głowami. Potem z lewej, z prawej strony, no i podskok. Już zrobiony?

Moja Eko – zabawka. Zachęcam do wspólnej zabawy dzieci i rodziców. Do wykonania zabawki i nadania jej imienia.

Ekostworek. Dbając o nasze środowisko możemy sami zrobić „coś z niczego”, przerabiając niepotrzebne przedmioty i tworząc oryginalną zabawkę. Dzięki temu, przyczyniamy się do ochrony środowiska, bo takie majsterkowanie można śmiało nazwać recyklingiem. Takie zabawki nie tylko cieszą się zainteresowaniem wśród dzieci, ale dodatkowo uczą – zdrowej rywalizacji, pozwalają doskonalić koordynację wzrokowo – ruchową, ćwiczą małą motorykę i nie tylko. Ekologiczne zabawki z odpadów to naprawdę świetna zabawa! Bawiąc się w ten sposób z dziećmi, uczymy je odpowiedzialności i zwiększamy ich kreatywność. Zatem guziki, koraliki, wstążki, sznurki, kolorowe pinezki, resztki tkanin, szara tektura, butelki plastikowe – wszystko to pozwoli na cudowną zabawę. Wystarczy odrobina kreatywności, szczypta inspiracji i na stole pojawią się wyimaginowane postacie, zwierzaki, lasy i ogrody, a nawet całe miasta. Cóż… ogranicza Was tylko wyobraźnia.

               Zobaczcie Ekosmokuś !

Źródło: http://www.przedszkole226.waw.pl/ogloszenia/120-eko-zabawka-galeria-prac-konkursowych

             Życzę miłej zabawy, pozdrawiam serdecznie. Agnieszka S.