Zabawa ruchowo – naśladowcza „Dbamy o przyrodę”
Dziecko biega swobodnie w rytm muzyki, w jednym kierunku. Na przerwę w muzyce zatrzymuje się i wykonuje czynność podaną przez rodzica, związaną z dbaniem o przyrodę, np.: kopanie grządek, podlewanie roślin. Rodzic powtarza zabawę kilka razy. Zabawa ruchowa z elementem skoku i podskoku – „Omiń ślimaka”
Dziecko maszeruje. Na sygnał (klaśnięcie) wykonuje przeskok obunóż w przód.
A teraz obejrzyj film edukacyjny
Przesyłam również propozycję pracy plastycznej.
Pokoloruj kropelki wody, narysuj w nich to do czego wykorzystałbyś wodę. Jeśli nie masz drukarki narysuj kroplę samodzielnie. Dasz radę!
Dzisiaj porozmawiamy na temat segregacji śmieci. Czy wiecie co oznacza samo słowo segregacja? Segregacja odpadów (śmieci wytworzonych w domach) to zbieranie odpadów do specjalnie oznakowanych pojemników, z podziałem na rodzaj materiałów (surowców) z których zostały wyprodukowane. Dlaczego warto segregować śmieci? Segregacja śmieci pozwala na recykling, czyli ponowne przetworzenie odpadów wykonanych z tworzyw sztucznych, szkła, papieru oraz metalu. To ogromna korzyść nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla gospodarstwa domowego. Segregując odpady, płacimy mniej za rachunki związane z wywozem śmieci. Powinniśmy wytłumaczyć dzieciom, że produkty wykonane ze szkła, papieru, czy metalu, które nie są nam już potrzebne, należy starannie posegregować przed wyrzuceniem, aby mogły być ponownie wykorzystane. Segregacja odpadów ma bezpośredni wpływ na czystość środowiska, czyli również na jakość naszego życia. Jeżeli chcemy, aby przyszłe pokolenia mogły żyć w zdrowym i zadbanym otoczeniu powinniśmy już dziś edukować nasze dzieci, które są przecież przyszłością świata.
Rozwiążcie zagadkę B. Szelągowskiej pt. „Porządek”
O porządek trzeba dbać, wiedzą także o tym dzieci.
Do odpowiednich worków każdy wrzuca… (śmieci).
Świat jest w naszych rękach!!
Dziś posłuchamy piosenki „Świat w naszych rękach”
Po wysłuchaniu piosenki porozmawiajcie o niej. O czym jest, co jest w niej ważnego, jaki jest jej nastrój, czy jest szybka czy wolna?

Zachęćmy dziecko do swobodnego tańca przy piosence, później możecie spróbować ułożyć kroki do refrenu i wspólnie razem się bawić
Segregowanie śmieci w domu
Wspólnie z rodzicami porozmawiajcie o tym czy u was segreguje się śmieci i jakie są zasady. Jeśli jest w domu jakaś butelka plastikowa, papierek po cukierku czy inny śmieć niech Rodzice zaangażują najmłodszych by też dokonywali segregacji.
Praca techniczno-konstrukcyjna „ekologiczne instrumenty”
Wprowadzenie: Na początku porozmawiajmy, co to jest recykling. Rodzic wyjaśnia dziecku poniższe pojęcie:
„Recykling – to system czynności i procesów, zmierzający do odzyskania i ponownego wykorzystania odpadów komunalnych, przy jak najmniejszym wkładzie energetycznym. Podstawą recyklingu jest właściwa selekcja odpadów, a następnie ich przetworzenie na nowe produkty i wykorzystanie w maksymalnym stopniu
(źródło: https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/ recykling).”
Poszukajcie w domu różnych przedmiotów, z których stworzycie ekologiczne instrumenty. Mogą to być pudełka, butelki, puszki, sznurki, gumki recepturki, papier, gazety, koraliki itp.
Rodzic pomaga w zamocowaniu elementów lub klejeniu. Gdy stworzycie ekologiczny instrument, a może nawet kilka instrumentów zapraszam Was do grania przy naszej nowej piosence „Świat w naszych rękach” wg waszych pomysłów. Miłej zabawy!

Na koniec zabawa matematyczno – ruchowa z kostką
Przygotuj do niej jedną lub dwie kostki. Na zmianę z Rodzicem lub rodzeństwem poruszajcie się po ustalonej trasie o tyle kroków do przodu, ile wskaże kostka. Wygrywa ten, kto pierwszy dojdzie do wyznaczonego celu.
Więcej ciekawych zabaw z wykorzystaniem ruchu i zmysłów znajdziecie w artykule: